11 listopada 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa, które ułatwia prowadzenie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej w formie elektronicznej. Paragraf  8 punkt 3 stanowi: "Książka leczenia zwierząt prowadzona w postaci elektronicznej jest utrwalona i przechowywana na informatycznych nośnikach danych w formie zapisu elektronicznego uniemożliwiającego edytowanie i zmianę przechowywanych danych oraz zapewniającego możliwość ich podglądu i wydruku".

Co to w praktyce oznacza?

  1. Nośnikiem danych uniemożliwiającym edytowanie i zmianę przechowywanych danych jest płyta CD lub DVD, zapisana w trybie jednokrotnego zapisu.
  2. Możliwość podglądu i wydruku można oznacza, że można zapisy na takiej płycie przeglądać i drukować przy pomocy powszechnie dostępnych programów narzędziowych, jak Acrobat Reader dla plików w formacie PDF czy przeglądarka internetowa (Internet Explorer / Chrom / Mozilla Firefox itd.).

Podsumowując: Jeśli chcemy przechowywać Książkę leczenia zwierząt domowych w formie elektronicznej, musimy zapisywać w trybie jednokrotnego zapisu na płycie CD lub DVD w formacie PDF, HTML lub innym powszechnie dostępnym.

 

Jak to zrobić w Klinice XP?

  1. Aby stworzyć elektroniczną dokumentację Książki Leczenia Zwierząt Domowych, wchodzimy do menu Wydruki -> Centrum Wydruków -> Lekarsko-weterynaryjne i wybieramy Książka Leczenia zwierząt Domowych. Pojawi się wtedy okno Książka Leczenia Zwierząt Domowych. Po ustawieniu w oknie odpowiednich parametrów - na przykład okresu, zamiast klikać na Drukuj, należy kliknąć na przycisk Do PDF.
    Zostanie teraz utworzony dokument PDF będący elektronicznym odpowiednikiem wybranej książki:


  2. W kolejnym kroku, utworzony dokument trzeba nagrać na płytę CD/DVD, koniecznie jednokrotnego zapisu.
    Plik zawierający strony Książki leczenia tworzony jest przez Klinikę XP w folderze dokumentów publicznych użytkownika, w podkatalogu BRI\ClinicXP\Std\Reports. Nazwa zawiera datę początku zakresu czasowego wizyt. Jeśli na przykład pracujemy pod systemem Windows 7, a użytkownik systemu ma nazwę Andrzej, to plik zostanie umieszczony w folderze:

    C:\Users\Andrzej\Moje Dokumenty\BRI\ClinicXP\Std\Reports

    W przypadku wizyt od 1 stycznia 2012 plik będzie miał nazwę: ksiazka_lzd_2012_01_01.pdf:




  3. Jeśli pracujemy pod systemem operacyjnym Windows XP lub nowszym, możemy skorzystać z wbudowanej obsługi nagrywania płyt CD (płyty DVD można nagrywać, bez użycia dodatkowych programów od wersji Windows Vista). Do nagrania płyty można też skorzystać z któregoś z programów specjalnie do tego przeznaczonych, np. Nero, Roxio Burn i inne. 

    Uwaga:
    • Aby zapewnić nie zamazywalność plików, podczas nagrywania płyty należy zaznaczyć pole "Nie zapisuj więcej plików", "Płyta 1-sesyjna" lub podobne oznaczenie, które zapewni, że zapis nie zostanie nadpisany lub usunięty przy kolejnym nagrywaniu.
    • Dokumentację lekarsko-weterynaryjną należy przechowywać przez okres 5 lat. Warto pamiętać, że trwałość płyt CD jest ograniczona. Płyta CD w zależności od jakości może mieć trwałość od kilku tygodni do ok. 100 lat. Najlepiej wybierać płyty CD o podłożu w kolorze złotym. Więcej informacji na ten temat na stronie:  http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_kompaktowa w dziale Trwałość.
  4. W trakcie kontroli weterynaryjnej  płytę z plikiem zawierającym książkę leczenia zwierząt (w formacie PDF), należy przedstawić inspektorowi. Można ją wtedy odczytać przy pomocy komputera wyposażonego w stację dysków CD-ROM lub DVD-ROM (odpowiednio dla płyt CD i CD/DVD), CD-ROM, lub DVD-ROM - najlepiej na komputerze, na którym płyta była nagrana. Po otworzeniu pliku, możliwe będzie wydrukowanie dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej w formie papierowej.

 

Pełny tekst rozporządzenia dostępny jest na stronie www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,num,224/poz,1347