Wersja 3.10.02 to przede wszystkim dostosowanie systemu do stawek VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 roku. Wprowadza jednak wiele innych usprawnień, między innymi sygnalizowanie kolorami kończących się terminów dostaw, poprawki odnośnie zakończenia wizyty i rejestracji płatności, usprawnienia w inwentaryzacji i kilka innych.

Uwaga: Użytkownicy wersji 3.10.01.01 - 3.10.01.14 mogą mieć problem z automatycznym pobraniem aktualizacji poprzez program. W takim przypadku prosimy o pobranie wersji z tej strony, z działu "Do pobrania". Aktualizacja jest dostępna po zalogowaniu się. Plik z aktualizacją można pobrać np. na Pulpit, a następnie uruchomić. Podczas aktualizacji Klinika XP musi być wyłączona. Po aktualizacji plik instalacyjny można już usunąć, a następne aktualizacje znów będzie można pobierać bezpośrednio przez program.

 

W przypadku wersji sieciowej, gdzie aktualizacja na pozostałych komputerach odbywa się automatycznie, najlepiej pobrać nową wersję do folderu, w którym zwykle zapisywane są aktualizacje. Lokalizację tego folderu można zobaczyć wchodząc do menu Administrator -> Opcje -> Zakładka Aktualizacje.

 

Zmiany w wersji 3.10.02 - 20/12/2010

  • Dostosowanie do zmian podatku VAT w 2011 r.
  • Możliwość włączenia zakładki planowania wizyty także dla istniejących wizyt
  • Można ustalić, kto pobiera pieniądze za wizytę: lekarz czy recepcja (Administrator -> Opcje -> zakładka Zakończenie wizyty -> pole Zapłaty przyjmuje recepcja (a nie lekarze)
  • Poprawiony eksport do Safe-Animal
  • Poprawione wybieranie dilera w oknie dokumentu magazynowego
  • Import faktur z hurtowni Zoolog, poprawiony import z hurtowni Royal
  • Poprawiony raport dłużników w czasie (uwzględnia teraz zwroty i stan początkowy)
  • Usprawnienia w inwentaryzacji: zapamiętywanie szerokości kolumn, możliwość oznaczenia wszystkich pozycji jako wyjaśnionych, poprawiona przejrzystość
  • Porównywanie cen dostawców - nie była wyświetlana cena brutto - poprawione
  • Raport stanu magazynu na dany dzień - możliwośc wydrukowania łącznej ilości
  • Drobne poprawki w module inseminacji (wybieranie wg nazwy buhaja) i badania mięsa (dodatkowe pole telefon)
  • Poprawa rozliczenia zbiorczego z kilku wizyt (nie wliczanie już użytych paragonów itp.)
  • Poprawy akceptacji wizyty, m.in. przy rejestrowaniu wizyt z wcześniejszych dni czy zapłacie za kilka wizyt
  • Wyróżnianie kolorami tła w magazynie pozycji w zalezności od terminów kończących się dostaw

 

 

Zmiany stawek VAT

Zmiana stawek VAT nastąpi podczas pierwszego uruchomienia programu w roku 2011. Podczas uruchamiania pojawi się wtedy pytanie, czy przekonwertować stawki VAT na obowiązujące. Jeśli odpowiemy Tak, to pojawi się okno konwersji stawek:

 

 

Możemy tu wybrać, czy podnosimy ceny sprzedaży burtto, czy jednak obniżamy ceny netto, zachowując ceny sprzedaży bez zmian.

Po kliknięciu na uruchom system przekonwertuje stawki VAT zgodnie z nowymi przepisami. Od tej pory można wystawiać dokumenty w nowych stawkach. Należy unikać wystawiania dokumentów w starych stawkach. Jeśli to konieczne, należy wcześniej zmienić datę w komputerze na datę z roku 2010. Uwaga: wersja pracuje na nowych stawkach także w zakresie importu faktur od dostawców oraz eksportu do systemów księgowych.

 

Wizualizacja dostaw

W wersji 3.10.02 wprowadzony został system wizualizacji terminów dostaw. Codziennie, przy uruchamianiu programu, przeglądana jest lista dostępnych dostaw. Rozpatrywane są dostawy, które przeterminowały się nie dawniej niż 31 dni temu. Data dostawy, który najszybciej się przeterminuje wpisywana jest do kartoteki magazynowej. Jeśli data ta już upłynęła, pozycja wyświetlana jest na czerwonym tle. Jeśli do przeterminowania zostało już tylko kilka dni, pozycja wyświetlana jest na dla żółtym. Pozycja o dłuższym terminie ważności wyświetlana jest na tle zielonym. Jeśli brak dostawy lub termin wazności upływa za więcej niż rok, pozycja wyświetlana jest na tle białym.

 

Zakres dni oraz samo sprawdzanie i wyświetlanie terminów ważności można ustawić w programie wchodząc do menu Administrator -> Opcje -> Finanse i Magazyn. Wyłączenie mechanizmu przyspieszy nieco pierwsze uruchamianie programu każdego dnia (nie będzie sprawdzania dostaw), jednak w typowej lecznicy obciążenie związane z wyliczaniem nie powinno być odczuwalne.