Gdyby dało się sprowadzić leczenie zwierząt do gotowych schematów: wywiad – automatyczna diagnoza – gotowy schemat leczenia, to praca lekarzy weterynarii polegałaby na wykonywaniu mechanicznych czynności dyktowanych przez komputer. Ostatecznie zaś zastąpiłby ich robot, który wkłuwałby igły albo przeprowadzał precyzyjne operacje. Brrr… Na szczęście czynnik ludzki w kontakcie ze zwierzęciem i jego właścicielem pozostaje niezastąpiony na każdym etapie.

Na początku lekarz staje się psy(koty?)chologiem i musi wykazać się doświadczeniem w trakcie wywiadu (właściwy dobór pytań, umiejętność słuchania, szacunek dla klienta). Następnie musi wykazać się zdolnościami akrobatycznymi, aby zbadać pacjenta, który często prezentację rozpoczyna od okazania uzębienia i nie zawsze słucha polecenia „proszę położyć się na kozetce i nie ruszać”. Teraz akrobata zmienia się w profesora: czas na diagnozę i indywidualnie dobrane leczenie, zabiegi wymagające dosłownie chirurgicznej precyzji. Na koniec lekarz musi zmienić się w asertywnego księgowego: zachowuje cierpliwy spokój, słysząc pochwalną opinię klienta (ale tu drogo, obok jest znacznie taniej, a prawie tak samo leczą, ostatnio były całkiem inne ceny, wie-pan-trudna-sytuacja, umawialiśmy-się-na-inną-kwotę-ale-pani-rozumie) i uprzejmie umawia na kolejny termin.

Nie wydaje się, żeby w przewidywalnym czasie dało się zastąpić człowieka w którejkolwiek z tych ról, można jednak wyposażać go w narzędzia, które uproszczą pracę. Jednym z nich jest możliwość przygotowania gotowych schematów leczenia: łączymy wszystkie leki i zabiegi związane z konkretną terapią w jeden schemat, który możemy potem jednym przyciskiem użyć w wizycie. Oprócz szybszej rejestracji wizyty zyskujemy bezpieczeństwo: każdy lekarz trzyma się sprawdzonych wzorców i nie zapomni o zastosowaniu czegoś nawet w przypadku rzadko wykonywanych operacji. A w razie niepowodzenia zrozpaczony klient nie zarzuci zastosowania terapii niezgodnej ze sztuką lekarską. Wiedza raz przekazana przez doświadczonego lekarza do bazy danych będzie procentować przez wiele lat.

W Klinice XP możemy zdefiniować różne schematy leczenia z podziałem na gatunki oraz na oddziały. W konkretnej wizycie można zastosować inną ilość leku od zaproponowanej w schemacie. Od wersji 5.05 można ustalić stałą cenę za cały stosowany schemat.

Aby zdefiniować nowy schemat leczenia, wchodzimy na zakładkę Organizacja pracy -> Schematy leczenia.

W trakcie rejestracji wizyty możemy łatwo zastosować schemat, klikając na zakładce Leczenie przycisk Kopiuj z… -> Z zestawu…

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmiku instruktażowego :)