Co to są daty graniczne?

Daty te określają ostatni dzień, dla którego jeszcze można korygować, usuwać i dodawać odpowiednio wizyty lub dokumenty magazynowe. Jeśli na przykład ustawimy datę graniczną na 1 grudnia 2018 r., to odtąd możemy zmieniać tylko dokumenty z grudnia 2018 lub nowsze.

Dlaczego to jest ważne? Jeśli dokumenty z danego miesiąca trafiły już do księgowej, nie powinniśmy ich zmieniać. Okaże się to ważne na przykład wtedy, gdy Ministerstwo Finansów zażąda od nas pliku JPK-MAG, zawierającego szczegóły dokumentów magazynowych z wybranego okresu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy pracy wieloosobowej: nie zdarzy się sytuacja, że nagle zmienił się stan magazyn sprzed wielu miesięcy, bo ktoś niechcący poprawił coś w dokumencie sprzed pół roku. 

Kiedy i jak je zmieniać?

Daty graniczne możemy ustawiać na przykład raz w miesiącu, gdy zamykamy księgowo poprzedni miesiąc. 20 lutego możemy ustawić daty graniczne na 1 lutego, aby dokumenty z poprzedniego miesiąca i starsze nie były już zmieniane.

Możemy też ustalić, że data graniczna ma być ustawiana automatycznie na określoną dni wstecz. Przy każdorazoym zalogowaniu użytkownika system będzie aktualizował datę graniczną tak, aby na przykład pozwalała na poprawki w dokumentach na 7 czy 30 dni wstecz.

Daty graniczne może zmieniać tylko użytkownik o uprawnieniach właściciela. Ustala je, klikając w głównym oknie programu na napis "Administracja" -> Ustal daty graniczne: 

daty graniczne

 

A jeśli trzeba coś poprawić w starszym dokumencie?

Najlepiej nie poprawiać starszych dokumentów, ale tworzyć nowe, które korygują sytuację. 

Jeśli jednak pojawi się potrzeba ingerencji w starszy dokument, możemy na chwilę zmienić daty graniczne, wprowadzić korekty i przywrócić daty. Powinna to robić osoba odpowiedzialna za stany magazynowe, mająca świadomość konsenkwencji wprowadzanych zmian.