Nowa ustawa o ochronie danych osobowych większy akcent kładzie na wypełnienie przez administratora danych obowiązku informacyjnego. Przedstawienie klientom ich praw odnośnie danych osobowych można realizować na różne sposoby - poprzez politykę prywatności na strona WWW czy szczegółowe zapisy na zgodzie na przetwarzanie danych. W lecznicy dla zwierząt warto rozważyć umieszczenie w poczekalni klauzuli informacyjnej, w której napiszemy kto jest administratorem, w jaki sposób przetwarzane są dane i do czego ma prawo klient. W Klinice XP od wersji 5.10.07.43 mamy do dyspozycji gotowy dokument, który możemy wydrukować, oprawić w ramki  lub anyramki i powiesić w widocznym miejscu.

Na zakładce Administrator klikamy na Moduł danych osobowych, a tutaj na przycisk Treść obowiązku informacyjnego:

klauzula2

 

Klauzulę można sformatować pionowo, poziomo, z użyciem większej i mniejszej czcionki oraz tak, żeby dobrze mieściła się w ramkach, sterując marginesami. Gotowa klauzula wygląda na przykład tak:

 

klauzula

 

Uwaga: Klauzula jest prawidłowo skonstruowana dla typowej działalności weterynaryjnej. Jeśli jednak przekazujemy dane osobowe poza granice Unii Europejskiej lub przetwarzamy je w inny niestandardowy sposób, typowy dokument już nam nie wystarczy. Dlatego przed wywieszeniem warto przeczytać treść klauzuli i porównać  z naszą polityką bezpieczeństwa.

 

Zobacz Inne pytania z zakresu ochrony danych osobowych.