W wersji 5.10.09.49 pojawiła się nowa zgoda na przetwarzanie danych, a z nią wiele pytań.

Dlaczego tak wiele danych jest wymienionych w zgodzie: numer konta bankowego, adres IP itd.? 

Zgoda została tak przygotowana, aby nie trzeba było tworzyć nowego dokumentu, gdy na przykład przyjdzie nam zwrócić zaliczkę na konto klienta. Adres IP na dzisiaj nie jest przechowywany w Państwa bazie danych, jednak rejestrowany jest podczas zapisu na umówioną wizytę na stronie WetTermin.pl, aby użytkownicy portalu mieli świadomość, że ich wpisy nie są całkowicie anonimowe. W przyszłości możliwe jest, że adres IP będzie zapisywany w bazie, aby zabezpieczyć użykowników programu w związku z nieuchronną komunikacją internetową z klientami.

Czy można zmienić treść zgody? Obecna ma za dużo danych i klienci nie będą chcieli jej podpisywać.

Tak, można zmienić treść zgody. W tym celu proszę wejść w głównym oknie na zakładkę Administrator -> Moduł danych osobowych. Tutaj proszę kliknąć na przycisk Parametru modułu ochrony danych -> zakładka Arkusz zgody. Treść podzielona jest na trzy części, przy czym środkowa to lista szczegółowych zgód, które można włączyć lub wyłączyć z drukowania oraz ustalić im domyślną wartość. Warto wyłączyć tu pokazywanie zogdy na materiały marketingowe oraz na przesyłanie do WetKarty, które obecnie nie jest aktywne.

ochrona danych zgody1

Aby zobaczyć nową treść zgody, trzeba kliknąć na Ok (zapisanie zmian), a następnie ponownie wejść do okna parametrów -> zakładka Arkusz zgody -> Wydrukuj przykładowy arkusz.

 

Czy zgody zbierane przed 25 maja są nadal ważne?

Jeśli administrator zbierał zgody zgodnie z wymaganiami UODO i uwzględniał stanowiska GIODO oraz orzecznictwo, nie będzie musiał zbierać nowych zgód.

Zazwyczaj brak możliwości kontynuowania przetwarzania w oparciu o dotychczasowe zgody będzie wynikał z:

  • niewyrażania zgody w sposób świadomy (np. oświadczenie „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych”, niewskazujące komu zgoda jest udzielana i w jakim celu dane będą przetwarzane),
  • braku dobrowolności,
  • okienek domyślnie zaznaczonych.

 W praktyce więc stare zgody są nieważne, bo nie zawierały celu przetwarzania

 

Jak wyczyścić informację o zgodzie dla wszystkich klientów, aby zacząć je zbierać od nowa?

W oknie Modułu ochrony danych klikamy na przycisk Zarządzanie zgodami klientów, a tutaj Wybrać opcję Wyczyść wszystkie informacje o zgodach klientów:

ochrona danych zgody2

Uwaga: Warto wcześniej wykonać kopię zapasową, bo operacja jest nieodwracalna.

 

W mojej wersji treść zgody ma dziwny zapis w punkcie drugim: Moje dane osobowe będą niego przechowywane. Czy tak ma być?

Nie - pomyłka wkradła się w trakcie edycji. W nowszych wersjach treść juz już poprawna. Można dopisać słowo "przez", aby treść brzmiała tak: Moje dane osobowe będą przez niego przechowywane. Można też pobrać nowszą wersję i kliknąć na przycisk "Domyślne" obok pola Treść początkowa zgody.

 

Uwaga: Warunkiem korzystania z modułu ochrony danych osobowych jest aktywny dostęp do aktualizacji i pomocy serwisowej.

Zobacz Inne pytania z zakresu ochrony danych osobowych.